رضا قارزی

مدیریت کاربری

نام کاربری :

کلمه عبور :

کد امنیتی :

ثبت نام - بازیابی گذرواژه

آرماگدونیسم یا صهیونیسم مسیحی چیست

 

آرماگدونیسم  یا صهیونیسم مسیحی چیست

صهیونیسم مسیحی واژه ای است که پس ازروی کارآمدن محافظه کاران جدید درآمریکا باردیگر وارد ادبیات دیپلماسی جهان شد وبه معنای حمایت مسیحیان ازصهیونیسم ومسیحیان تازه حیات یافته آمده است وبه تعبیری، صهیونیسم مسیحی جنبش ملی ای است که هدف آن پشتیبانی ازملت یهود برای بازگشت آنان به فلسطین وحاکمیتشان براین سرزمین است. آرماگدون که نام جنبشی یهودی است واژه ای عبری بوده وبه معنای تپه شریفان می باشد که این تپه بزرگ درشمال فلسطین واقع شده است . طرفداران این جنبش ایمان دارند که وظیفه مهم آنها فراهم کردن مقدمات ظهورحضرت مسیح است. لذا برای نیل به این مقصود، تضعیف نظام اعراب ومسلمان ها وحمایت مالی، سیاسی، نظامی وتقویت فن آوری اسرائیل را ازجمله وظایف خود می دانند. طبق ایده آرماگدون استراتژی اسرائیل وآمریکا درخاورمیانه درراستای تضعیف ونابودی قدرت مسلمانان است ودوکانون مهم قدرت دراین میانی فلسطین و ایران می باشند. روبرتسون یکی ازرهبران افراطی یهودی که به بوش کمک کرد تا به هرم قدرت صعود کند دریک برنامه تلویزیونی اسلام را دین منحوسین اعلام کرد ومدعی شد: « اسلام انحرافش ازمسیحیت ویهود بیشتر است وعجیب است که برخی ازآمریکایی ها این دین را انتخاب کرده اند. این یک دیوانگی است». دامنه هجوم به اسلام به وزارتخانه های آمریکا نیز سرایت کرده است. مثلا جان اشکرافت وزیر دادگستری آمریکا اولین مقام رسمی بود که آشکارا علیه قرآن سخن گفت و دین اسلام را آئین مرگ توصیف کرد. رسانه های آمریکایی وصهیونیستی نیز اسلام را منبع شر، که تروریست ازآن متولد می شود معرفی می کنند.

لیندون لاروش سیاستمدارپیشین آمریکا درمجله هفتگی اش تصریح می کند:«جنگ مذهبی درخاورمیانه هرگز واقع نخواهد شد، تازمانی که درپشت آن ائتلاف سازمان های راستگرای یهودی مومن به شعاراسرائیل بزرگ حضور نداشته باشد. البته باید در این سازمان ها، نمایندگانی ازسوی افراد صاحب نفوذ همچون رئیس یهودیان جهان وراستگرایان تندرو مسیحی آمریکا شرکت داشته باشند زیرا آنان معتقدند که پس ازجنگ با مسلمانان جنگ آرماگدون یا هرمجدون (قرن 21)، قرن خوبی خواهد بود».

مهم ترین مشخصه های جنبش ملی طرفدار آرماگدون عبارتند از:

1-تقسیم جهان به خیروشر(سیاه وسفید) نمونه راهبرد بوش مبتنی براین که «هرکه با ما نیست علیه ماست.».

2- لزوم ایجاد کشوری یهودی درفلسطین، به منظورزمینه سازی برای ظهور مجدد حضرت مسیح.

3- اعتبار یهودیت به عنوان اصل مسیحیت، مسیحیان جهان به تورات عقیده دارند وآن را عهد عتیق نامیده وانجیل را عهدجدید می نامند وبه عقیده آنها درواقع مسیحیت شکل تکامل یافته یهودیت می باشد. اما این گروه معتقد است یهودیت اصل مسیحیت است وتفاوتی میان یهودیت و مسیحیت وجود ندارد ومسیحیت ناسخ یهودیت نیست. این دیدگاه درتعارض شدید با دیدگاه سنتی فرق مختلف مسیحی است که یهودیان را قاتلان مسیح معرفی می کنند.

4-ضدیت شدید با دین اسلام، بنیاد گرایان آمریکا، درکنار دوستی با یهودیان احساسات بسیار کینه توزانه ای نسبت به اسلام ومسلمانان دارند ومعتقدند برای ظهورمجدد مسیح، باید با مسلمانان جنگید به نظرآنها درآینده این جنگ درمنطقه ای به نام هرمجدون روی خواهد داد.

5- ادغام دین وسیاست درآمریکا. با وجود این که دولت آمریکا یک دولت لائیک است بنیادگرایان بدنبال پیاده کردن احکام مذهبی درسیاست داخلی وخارجی هستند.

6- شخصیت های مهم این گروه . شخصیت های مطرح و معروف
بنیاد گرایی مسیحی درصحنه سیاسی آمریکا عبارتنداز: افرادی همچون کشیش پت رابرتسون، کشیش جری فالویل، والتررینگر، جان اشکرافت، وزیردادگستری.

 

{site_page_oprt}

این پرونده را به اشتراک بگزارید :

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

یادداشت کاربران

درج یک یادداشت :

نام کاربر :
پست الکترونیکی :
وب :
یادداشت :
کد امنیتی :

آمار بازدید

تاریخ : 1398/11/29

امروز : 26

دیروز : 120

بیشترین بازدید : 3118

بازدید کل : 837657

Ipشما : 3.234.245.121

ایران اسلامی