رضا قارزی

مدیریت کاربری

نام کاربری :

کلمه عبور :

کد امنیتی :

ثبت نام - بازیابی گذرواژه

غرب ناکام در تحریم های نفتی ایران

غرب ناکام در تحریمهای نفتی ایران /اختصاصی " تب و تاب/ رضا قارزی "
یکی از مهمترین پرسشهای مطرح در باره تحریمهای نفتی ایران این پرسش است که میزان تاثیر این تحریم بر کشورمان چه حدی بوده است؟
در ابتدا به بررسی مستنداتی مطرحه پیرامون آن از رسانه های غرب و پاسخ و نظرات مسئولین نظام اسلامی مان می پردازیم:
بی بی سی در گزارشی آورد نوشته بود تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا اجرا خواهد شد اما پیش از این جمهوری اسلامی ایران راه هایی به منظور پیش دستی و دور زدن تحریم ها یافته است.
روزنامه واشنگتن پست با انتشار مقاله ای به بهانه دورجدید تحریمهای ضد ایرانی در تاثیرگذاری این تحریمها و امتیازدهی ایران زیرفشار تحریمها ابراز شک و تردید کرد.
«الیوت آبرامز» مشاور سابق امور خاورمیانه در دولت «جورج بوش» در این باره می گوید: به نظر می رسد رهبران ایران تحریم اقتصادی را به تغییرموضع در حق خود در غنی سازی اورانیم ترجیح می دهند. مقامات امریکایی برسر این موضوع که تحریم ها کارایی داشته یا خیر دچار اختلاف و دودستگی می باشند.
بی بی سی:ایران تحریم ها را دور می زند.
رویترز: عده ای کارشناسان معتقدند تحریم نفت آخرین تیرترکش غرب بود. و نباید آن را به سادگی پرتاب می کرد بخصوص حالا که در مورد اصابت این پرتاب به هدف نیز تردیدهای بسیاری وجود دارد.
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به نقل از رویترز:ایران در تلاش است تا سیستم تحریمی اروپا را تخریب کند.
چین و سنگاپور 2 کشوری بودند که از سوی واشنگتن از خرید نفت ایران معاف شدند. یک مقام امریکایی مدعی شد این تصمیم تنها برای خرید کاخ سفید بوده است و سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ ادعای وزارت خارجه امریکا بیان کرد که واردات نفت چین از ایران همچنان بر اساس نیازهای توسعه داخلی و اقتصادی چین ادامه خواهد داشت. و گفته که چین همیشه با تحریمهای یکجانبه یک کشور طبق قوانین داخلی، علیه کشور دیگر مخالف است و تحمیل تحریمها علیه یک کشور ثالث کاملاً غیرمنطقی است.
پایگاه تحلیلی اقتصادی«ترید عربی» به نقل از منابع آگاه خبر داد شرکت ملی نفت امارات درخواست داد ازتحریمهای ایران معاف شود. چون وابستگی شدید به واردات گاز مایع ایران دارد.
روزنامه گلوبال تایمز: امریکا در تلاش برای متوقف کردن صادرات نفت ایران شکست خورد.کشورهایی که از تحریمها معاف شده اند واردات نفت خود از ایران را کاهش نداده اند.
رویترز:تولید نفت اوپک در ماه ژوئن به علت تحریمهای غرب علیه ایران کاهش یافت.
کاهش حجم صادرات نفت ایران به بازارهای جهانی بزرگترین اختلال در عرصه نفت از سوی یک عضو اوپک محسوب می شود.
42 کارشناس اقتصادی بلومبرگ اعلام کردند در نتیجه اجرای تحریم ها علیه ایران بهای نفت روند صعودی به خود خواهد گرفت.
اندیشکده چاتم هاوس اروپا: اروپا را نباید در چالش امریکا با ایران قربانی کنیم.
مدیر عامل شرکت نفت ایران:خریداران جدید نفت ،جایگزین اروپا می شوند.
درپی پیشنهاد وزیر نفت ایران در برگزاری نشست فوق العاده اوپک بازتاب گسترده ای در رسانه ها جهان پیدا کرد.
روزنامه کیهان: بزرگترین نفتکش جهان با ظرفیت2/2 میلیون بشکه نفت در آبهای حاکمیتی ایران در خلیج فارس مستقر است.
کیهان:اجرای تحریم نفتی به جای ایران اروپا را نگران کرده است
در یک بررسی کوتاه پی خواهیم برد که تحریم نفتی ایران دامی است که توسط امریکا پهن شد در این گرداب بسیاری از پایتخت های اروپایی با آن دست و پنجه نرم می کنند. و قربانی آن می باشد.
واشنگتن در یک عقب نشینی گام به گام تقریباً غالب واردکنندگان اصی نفت ایران را از این تحریم معاف کرد.
در یک بیان موضع ایران اسلامی مقابله با تحریمها نفتی نه تغییر موضع خود در حق غنی سازی اورانیم است.
تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا در حالی از اول جولای آغاز شده که مقامات ارشد نفتی جمهوری اسلامی ایران اعلام نمودند که بابت تحریمهای نفتی هیچ جای نگرانی ندارند.
از حدود 8 ماه قبل، از سیاست کاهش صادرات نفتی به کشورهای اروپایی توسط به اجرا گذاشته شده و تاکنون حدود 20تا30 درصد از مجموع صادرات نفت به اروپا قطع شده است.هم اکنون سهم اروپا از صادرات نفت ایران به 10 تا 15 درصد کاهش یافته و قراردادهای جدیدی با خریداران دیگر منقعد شده است.
طی ماههای اخیر کشور چین به رغم فشارهای غرب واردات خود را افزایش داد. و سنگاپور نیز بخشی از نیاز خود برای سوخت کشی ها را از ایران تامین می کند.
اول جولای 2012 روز سرنوشت ایران معرفی شده بود تا مهلت 6 ماهه اتحادیه اروپا برای پایان یافتن جایگزین نفت ایران باشد و براساس رای 27 وزیر امور خارجه کشورهای اروپایی در اول ماه میلادی ژانویه باید خرید نفت ایران از سوی این کشورها متوقف گردد.ولیکن طبق آنچه در واقع رخ داده اکثر کشورها مستثنی شدند.
سهم اتحادیه اروپا در صادرات نفت همواره روبه کاهش بوده است تا آنجا که سهم 50 درصدی اروپا از صادرات نفت ایران در دهه 1360 به کمتر 20 درصد در دهه 70 رسیده و اول سال میلادی جاری این سهم بدون هیچ گونه افزایش ثابت مانده بود و آمارها بیانگر این واقعیت اند که در 10 ماهه سال 2011 میلادی روزانه 500 هزار بشکه نفت از ایران به اتحادیه اروپا صادر می شده است. در مجموع 18 تا 20 درصد صادرات نفت ایران را تشکیل می دهند.
با طرح تصویب شده کشورهای اروپایی برای کاهش سهم خرید اروپا از نفت ایران در 3 بهمن 1390 که به طرح تحریم نفت ایران معروف شد. ایران نیز طرح کاهش هم اروپا را در صادرات نفتی ایران را در دستور کار خود قرار دادند.
در ایران در اقدامی پیش دستانه نفت انگلیس و فرانسه که مواضع خصمانه تری نسبت به ایران داشتند را قطع نمود.
از چند ماه پیش طرح کاهش نفت اروپا در طرح کار وزارت نفت جمهوری اسلامی قرار گرفت ایران در حال حاضر حدود 20 تا 30 درصد از مجموع صادرات نفت به اروپا قطع شده است. اکنون صادرات نفت به اتحادیه اروپا به 200 تا 300 هزار بشکه در روز رسیده است که 10 تا15 درصد کاهش یافته است.
نتیجه مطلب آنکه:
امریکا و اتحادیه اروپا در غالب برنامه های تحریم نفتی دچار ضعف ، دودستگی، اختلاف و تردید وناکارآمدی اند در حالی که تلاش آنان غیرقانونی می باشد و ایران اسلامی هیچ نگرانی از خرید نفت خود ندارد و جایگزین هایی که برای آن قرار دارد و همچنین کاهش 30% صادرات نفت به اروپا .

-

 

{site_page_oprt}

این پرونده را به اشتراک بگزارید :

Facebook Twitter Google Digg Reddit LinkedIn StumbleUpon Email

آمار بازدید

تاریخ : 1398/03/30

امروز : 56

دیروز : 230

بیشترین بازدید : 3118

بازدید کل : 822456

Ipشما : 54.145.45.143

ایران اسلامی